„Strašiak“ transakčná daň

Od 1. apríla dochádza v podnikateľskom prostredí na Slovensku k významnej zmene. Počúvame o nej mesiace, ale vieme, čo táto zmena pre nás prinesie? Nová legislatívna povinnosť – daň z finančných transakcií – platí od začiatku roka, ale začne sa vyberať až od 1. apríla 2025. Koho sa dotkne a ako sa na ňu včas pripraviť? Čo znamená pre živnostníkov? V našom prehľade sa dozviete to najpodstatnejšie.

Transakčná daň je daň z vybraných odchádzajúcich finančných transakcií, ktoré podnikatelia vykonávajú v rámci svojho podnikania. Týka sa bezhotovostných prevodov z platobného účtu, výberu hotovosti v bankomate alebo v pobočke banky a použitia platobnej karty. Okrem firiem ako sú spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti, sa táto daň týka všetkých podnikateľov a teda aj fyzických osôb, samostatne zárobkovo činných osôb, živnostníkov či živnostníkov s paušálnymi výdavkami. Netýka sa bežných obyvateľov, zamestnancov, dôchodcov ani študentov, ktorí nepodnikajú. Transakčná daň sa neplatí za platby prijaté na účet. Daň vždy platí odosielateľ platby a nie jej príjemca.

Podnikatelia sa počítaním a platením dane nebudú musieť trápiť sami, postarajú sa o to (až na výnimky) banky, v ktorých majú zriadené podnikateľské účty. Po novom tieto účty musia využívať všetky podnikateľské subjekty. Na túto novinku sa musia pripraviť všetci podnikatelia – aj fyzické osoby a živnostníci, ktorí si najneskôr do konca marca 2025 musia zriadiť podnikateľský účet.

Živnostníkom odporúčame nenechávať otvorenie takého účtu na poslednú chvíľu a urobiť tak už teraz. Banky ho vedia zriadiť aj na počkanie, ale zvyčajne k tomu vyžadujú aj výpis zo živnostenského registra, čím sa môže predĺžiť celý schvaľovací proces. Ak si takéto účty nestihnú alebo zabudnú k danému termínu zriadiť, môžu sa rýchlo ocitnúť medzi daňovými neplatičmi. Po tomto termíne sa živnostník stáva nielen daňovníkom, ale aj platiteľom transakčnej dane (namiesto banky). Daň z každej transakcie si bude musieť vypočítať a odviesť daňovému úradu sám. Ak tak neurobí, čaká ho daňová kontrola.

Transakčná daň pozostáva z troch sadzieb. Od apríla ju zaplatíte v takejto výške:

  • 0,4% zo sumy bezhotovostnej platby v banke, avšak maximálne 40 eur pri platbách nad 10.000 eur.
  • 0,8% zo sumy vyberanej hotovosti na pobočke alebo z bankomatu, bez stanoveného limitu. Živnostníci sa zdanenia výberov z bankomatov obávať nemusia. Aktuálny zákon umožňuje previesť si peniaze z podnikateľského účtu na súkromný účet v tej istej banke a odtiaľ si ich potom vyberať bez transakčnej dane.
  • Fixný poplatok 2 eurá ročne za každú používanú podnikateľskú platobnú kartu (bez ohľadu na to, koľkokrát a v akej sume bola platobná karta počas roka použitá). Od novej dane treba odlišovať existujúce bankové poplatky za výbery, prevody, vedenie účtu a podobne. Tie sú záležitosťou bánk a nie štátu.

Novej dani teda nepodliehajú:

  • Platby daní, odvodov a príspevkov štátu, ako sú odvody do Sociálnej poisťovne či zdravotné poistenie.
  • Transakcie medzi účtami podnikateľa vedenými v rovnakej banke. (Prevody z jednej banky do inej banky však dani z finančných transakcií budú podliehať.)
  • Prevody peňazí z podnikateľského účtu na súkromný účet v prípade živnostníkov a SZČO.
  • Platobné operácie vykonané kartou (platby kartou okrem výberu hotovosti).
  • Platby za štátne dlhopisy a ďalšie uvedené v zákone.

A čo v prípade ukončenia živnosti ? Ak už nevykonávate podnikateľskú činnosť a zrušíte podnikateľský účet, transakčná daň sa vás prestane týkať. Ak teda ukončíte podnikateľskú činnosť, požiadate banku o zrušenie podnikateľského účtu a banka následne váš účet zavrie. (Ak podnikateľ, ktorý ukončil podnikanie, naďalej vykonáva transakcie na tomto účte, tie budú zdaňované až do momentu zrušenia účtu.)

Tip pre živnostníkov: Niektoré banky aktuálne ponúkajú pre živnostníkov k podnikateľským účtom rôzne akcie. Bližšie sa dozviete na stránkach konkrétnej banky.

Zdielajte:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Obsah

Ďalšie

Súvisiace články

Poradíme vám, ako na kyfózu

Vdovský hrb alebo zhrbenie s medicínskym označením kyfóza je viditeľné zakrivenie hornej časti chrbta. Dnes postihuje ľudí v rôznom veku, avšak najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze.

Mesto plné šarmu

Všetky cesty vedú na most! To platí pre malebné nemecké mesto Limburg an der Lahn. Jeho historický kamenný most (Limburger Lahnbrücke) ponúka úchvatný výhľad na